Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami

Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami       

    Bezpieczeństwo w stosowaniu środków ochrony roślin jest jedną z kluczowych zasad przy eliminowaniu zagrożeń dla ludzi, zwierząt i środowiska.  Środki ochrony roślin mają za zadanie chronić uprawy przed szkodnikami i bez zastosowania chemicznych środków, ciężko jest osiągnąć pożądane polny. Należy skupiać się na ich bezpiecznym wykorzystywaniu, ponieważ bagatelizowanie zasad bezpieczeństwa pracy  podczas ich stosowania, może zagrażać zdrowiu i życiu nie tylko rolników, ale także osób postronnych.

         Grupy osób, które kategorycznie nie powinny wykonywać pracy związanej z użyciem środków ochrony roślin to m.in. dzieci oraz młodzież do 18 lat, kobiety ciężarne, osoby chorujące, a także nadużywające alkoholu. Aby móc dokonywać oprysków, należy posiadać zaświadczenia o ukończeniu specjalistycznych szkoleń w tym zakresie. Dlatego tak ważną rolę odgrywają różnego rodzaju kursy pozwalające na zdobywanie uprawnień i edukujące z zakresu bezpiecznego wykonywania prac rolniczych z użyciem środków chemicznych.

„Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami” – to hasło jednej z kampanii prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która ma na celu zapobieganie skutkom niewłaściwego stosowania i magazynowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji, m.in. środków ochrony roślin, nawozów, paliw oraz popularyzowanie zasad ochrony środowiska naturalnego.

Poniżej przypominamy kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać przystępując do prac z użyciem środków ochrony roślin:  

 

  1. Nie należy być na czczo, a także po spożyciu alkoholu, również, jeśli miało to miejsce dzień wcześniej - lekceważenie tego zalecenia grozi poważnymi zatruciami.
  2. Nie wolno palić tytoniu w czasie kontaktu ze środkami chemicznymi - w przypadku dostania się pestycydów do papierosa, istnieje zagrożenie wchłonięcia do organizmu bardzo szkodliwych związków chemicznych powstających w kontakcie z żarem.
  3. Przed rozpoczęciem prac opryskowych, należy zgromadzić niezbędne środki ochrony indywidualnej oraz bezwzględnie zapoznać się z informacjami zawartymi na ulotce dołączonej do preparatu.

Podstawowe wyposażenie ochrony indywidualnej stanowią:

    • Kombinezon ochronny – to podstawowy element ochrony osobistej. Nogawki kombinezonu ochronnego zawsze należy nakładać na buty.
    • Rękawice nitrylowe – chronią dłonie przed kontaktem z substancjami chemicznymi
    • Ekran ochronny lub gogle – zasłaniające twarz i oczy w przypadku rozprysku produktu
    • Obuwie ochronne – wykonane z gumy, PCW, neoprenu lub winylu
    • Nakrycie głowy – czapka z daszkiem lub kaptur kombinezonu ochronnego
    • Ochrona dróg oddechowych – maska lub półmaska zaopatrzona w odpowiedni filtr ochronny A2, P2 lub P3

 

ROLNIKU ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO PRZY PRZECHOWYWANIU ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN!

  • Wydziel osobne miejsce do ich składowania, w miarę możliwości, jak najdalej od wszelkich zabudowań oraz ujęć wody.
  • Zabezpiecz substancje chemiczne przed przypadkowym dostępem i spożyciem przez osoby postronne, dzieci oraz zwierzęta.
  • Przechowuj zawsze w oryginalnych opakowaniach, w warunkach wskazanych przez producenta.


Aby praca była bezpieczna, KRUS apeluje i zaleca stosowanie się do wszelkich zasad bezpieczeństwa pracy związanej z użyciem stosowania środków ochrony roślin.
Pamiętajmy, że istnieje ryzyko skażenia gleby oraz wody - warto zwrócić uwagę na wszelkie czynności związane z przygotowaniem oraz oczyszczaniem sprzętu po wykonanych pracach.

 

Zawsze pamiętajmy o naszym zdrowiu, bezpieczeństwie oraz o środowisku, w którym żyjemy.

 

W przypadku podejrzenia zatrucia niebezpieczną substancja należy:

  • Wezwać pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy - 112
  • Nie wywoływać wymiotów bez decyzji lekarza
  • Postarać się zidentyfikować substancję, która wywołała zatrucie
  • Jeśli poszkodowany jest przytomny, poprosić go, aby przepłukał jamę ustną wodą.

 

Apolonia Macuga

Specjalista

PT KRUS w Strzelinie

 

Informacje opracowano na podstawie broszur informacyjnych: „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami”, „Zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym”.

 

 

0
0